Meble Samorodne


Samorodne przedmioty drewniane to z perspektywy historycznej najbardziej pierwotna forma użytkowego wykorzystania drewna. Fragmenty pni i gałęzi w swoim naturalnym kształcie obecne były od zarania dziejów w budownictwie i do wyrobu różnych sprzętów użytkowych: meble, narzędzia rolnicze, broń, itd. Inspirując się w pewnym stopniu tzw. pierwotnym i ludowym sprzętem samorodnym, podstawowym profilem działalności zakładu są produkty o kształtach stylizowanych na naturalistyczne (tzw. kształt samorodny – ang. Log Furniture) a głównymi założeniami są: Jak najwyższa jakość użytych materiałów (drewno twarde cenionych gatunków jak: jesion, czereśnia, orzech, dąb, akacja; materiały lakiernicze, mosiądz, chromonikiel, kamienie półszlachetne, itp.), staranność wykonania przy pomocy tradycyjnych technik stolarskich i charakter poszczególnych produktów artystyczny, autorski i unikalny a obróbka maszynowa zgrubna i ograniczona do niezbędnego minimum.

CIMG4752_resizeCIMG6428CIMG4346

Ogólnie, wyroby gotowe i na zamówienie obejmują mało i średnio gabarytowe meble (półki, regały, szafki, biurka, ławki stoły i inne), dekoracyjny sprzęt i przedmioty drewniane użytku domowego (wieszaki, lampy, przedmioty kuchenne, ozdoby ścienne, itd.) wykonane z różnorodnych rodzajów drewna twardych gatunków liściastych o interesującym, niełatwym w obróbce rysunku słojów.

CIMG6397CIMG6410

CIMG6424CIMG6358

CIMG6402CIMG5414

CIMG6351CIMG6384

CIMG6405CIMG2916

W uproszczeniu, proces technologiczny obejmuje wstępną, zgrubną obróbkę maszynową przy pomocy  m.in. piły łańcuchowej, piły stołowej tarczowej i taśmowej, frezarki ręcznej, a także siekiery, ośnika i innych ręcznych narzędzi ciesielskich. Wyprowadzanie wymaganych płaskich powierzchni bazowych i kątów prostych, występujących częściowo pomimo nieregularnego, naturalistycznego kształtu wyrobów przy pomocy strugarko-grubościówki. Najważniejszym i najbardziej pracochłonnym etapem jest ręczno-maszynowe kształtowanie powierzchni, obróbka połączeń stolarskich, stanowiących o walorach dekoracyjnych wyrobu, występujących w meblach i innych wyrobach złożonych.

CIMG6299CIMG3740

CIMG3689CIMG6242

Kolejnym, kluczowym etapem jest ostateczna obróbka, nadanie unikalnego, kształtu i idealne wykończenie powierzchni danego wyrobu, głównie za pomocą różnorodnych profesjonalnych narzędzi ręcznych (dłuta, piły, cykliny, ośniki, strugi) a także w pewnym stopniu elektronarzędzi ręcznych – szlifowania, wiercenia i frezowania końcówkami o różnych profilach z tzw. ‘wolnej ręki’. Ostatecznym krokiem jest artystyczna stylizacja i wykończenie powierzchni drewna przy pomocy różnorodnych materiałów zdobniczo-lakierniczych, jak najwyższej jakości, obejmujących m.in. kamienie półszlachetne, metale nieżelazne, farby akrylowe, środki barwiące, wosk pszczeli, oleje, politury, lakiery poliuretanowe i inne. Ostateczny wygląd nie zamyka się sztywno w żadnym z określonych stylów, nie sa to repliki lub meble i sprzęty stricte stylizowane na antyki lub rękodzieło ludowe, lecz wyroby całkowicie niekonwencjonalne.

CIMG6071CIMG4182

CIMG2817CIMG5388

CIMG6408CIMG9147