Warsztat


Pomysł na działalność w dziedzinie artystycznej obróbki drewna powstał z własnego zamiłowania do ręcznej pracy, przy tym dbałości o szczegóły i wrodzonego perfekcjonizmu, po około dziesięciu latach samokształcenia w temacie, zgłębiania fachowej literatury, zbierania doświadczeń w tartakach i zakładach stolarskich oraz wykonywania różnych niekomercyjnych projektów w drewnie, głównie Australijskich drewnianych instrumentów dętych Didgeridoo.

CIMG4775_resizeCIMG2407

Zakład zajmuje się wyrobem solidnych, trwałych i unikalnych sprzętów drewnianych o jak najwyższej jakości wykonania i użytych materiałów oraz kształtach stylizowanych na naturalistyczne, tzw. Samorodne (ang. Log Furniture) z drewna twardych, szlachetnych gatunków drzew liściastych, głownie: Orzech, Czereśnia i owocowe, Jesion, Dąb, Akacja i inne.

CIMG4204CIMG4199

Są to głównie średnio gabarytowe meble, sprzęt użytku domowego, galanteria drzewna i  instrumenty muzyczne Didgeridoo własnej konstrukcji, a także odnawiane sprzęty drewniane, wtórnie kształtowane z autorskim wyglądem. Wyroby są gotowe dostępne od ręki, a także robione na indywidualne zamówienie.

CIMG2916CIMG2473

Poza tym zakład wykonuje usługi profesjonalnego ostrzenia ręcznych narzędzi do drewna o dowolnym kształcie i profilu ostrza na wolnoobrotowej szlifierce Tormek, chłodzonej wodą.

Firma znajduje się w Dębicy i z założenia jest niewielkim zakładem rzemieślniczym, nastawionym na wyrób unikalny i autorski, ze znacznym nakładem ręcznej pracy przy kształtowaniu, obróbce połączeń, wykończeniu powierzchni i zdobieniu. Ogólnie, proces wytworzenia obejmuje wstępną, zgrubną obróbkę suchego drewna twardych i szlachetnych gatunków drzew liściastych za pomocą profesjonalnych obrabiarek stolarskich, elektronarzędzi ręcznych, pił i ręcznych narzędzi ciesielskich, w celu szybkiego uzyskania przybliżonych kształtów i, pomimo samorodnych kształtów, niezbędnych płaszczyzn, powierzchni baz i kątów, np. blatów, półek, baz do niektórych połączeń, itp.

CIMG6239CIMG4018

Jednak przeważająca część czasu poświęcona zostaje na ręczną obróbkę elementów i połączeń tradycyjnymi technikami stolarskimi, nadanie  unikalnego kształtu oraz idealne wykończenie powierzchni drewna profesjonalnymi ręcznymi narzędziami do drewna, np. dłutami rzeźbiarskimi i stolarskimi Firmy Kirschen.

CIMG3124CIMG9637

Niemniej ważna jest różnorodna, ostateczna artystyczna stylizacja i wykończenie powierzchni drewna, obejmująca w zależności od wyrobu i indywidualnych upodobań: wysokiej jakości środki barwiące  i/lub lakiery syntetyczne, albo tradycyjne wykończenie tzw. naturalnymi metodami za pomocą wosku pszczelego, politury, olejów do drewna, itp. oraz intarsję kamieni półszlachetnych, metali nieżelaznych.

CIMG5939CIMG0203

CIMG2496CIMG6213